nejlepší stranky

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

čivava

čivava

Klasifikace FCI: skupina 9 - společenská plemena, sekce 6 Chihuahueňo.
Země původu: Mexiko.
Využití: společenský pes.

Historie
Původ plemene je nejasný. Existují tři teorie jeho vzniku. Nejpravděpodobnější je však ta, která je založena na tvrzení, že čivava je potomkem psů čivavazvaných tečiči. Tito psíci byli prý větší a zavalitější, než dnešní čivava a byli populárními miláčky toltéckých kmenů a později Aztéků. Vlastním územím plemene čivava je tedy území dnešního Mexika, oblast Chi-hua-hua, podle které dostalo své dnešní jméno. Indiáni ze střední Ameriky chovali tyto psíky k náboženským účelům. Při pohřebních obřadech byli rituálně usmrcováni a spolu se svým pánem pohřbíváni. Archeologové nacházeli pozůstatky čivav již z doby 1 300 a 500 let př.n.l.Takže tento psík na svých malých nožičkách vedle člověka ťape již pěknou řádku let. Druhá teorie tvrdí, že čivava je potomkem evropských psů, kteří se za moře dostali s kolonizátory, kteří osídlovali střední Ameriku a podle třetí teorie má čivava předky z Číny, kteří se dostali do Ameriky buď s dálkovým pochodem nebo na lodích. Která teorie je pravdivá, už asi nezjistíme. Jedno je však jisté, že chovatelům v USA se podařilo upevnit typ a mezinárodní kynologická organizace FCI v roce 1942 uznala standard pro plemeno čivava.

ČivavaCelkový popis
Tento pes má kompaktní stavbu těla. Velice podstatný je jablíčkový tvar hlavy a jeho mírně dlouhý ocas, který nese vysoko vztyčený, je buď ohnutý nebo do půlkruhu zatočený se špičkou směřující k bedrům. Délka těla je o něco větší než výška v kohoutku, žádoucí je téměř kvadratické tělo, hlavně u psů. U fen je přípustné tělo poněkud delší vzhledem k březosti.

Velikost / hmotnost
U tohoto plemene se posuzuje pouze váha, nikoliv velikost. Mezi 500 g a 3kg, přičemž je upřednostňována váha mezi 1 a 2 kg. Zvířata těžší než 3 kg jsou diskvalifikována.

Vlastnosti
Hbitá, pozorná, živá a velmi odvážná.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.